MYSQL

Mysql Ders 1 – Veritabanı Kavramı

 

Yaşanmış Hikaye: Şimdi yabancı bir ülkede olduğunuzu düşünün Bir kütüphaneye gittiniz. Oradaki görevli adam size kitap vermiyor sadece istediğiniz sayfanın fotokopisini çekip bir pencereden uzatıyor. içeri girmeniz imkansız. Arşive Bir kayıt eklemek istediğinizde ise bunu bir kağıda yazıp vermenizi istiyor. işin kötüsü adam Türkçe bilmiyor Query diye garip bir ülkenin dilini konuşuyor.

mysqlders1

Php ile Mysql arasındaki ilişkiyi buna benzetebiliriz. Veritabanı dediğimiz şey de oradaki kütüphanedir. Php ile veritabanında herhangi bir iş yapmak istediğinizde Query dilinde söylemeniz gerekir. yani bildiğiniz başka bir programlama dili işe yaramaz. Resimde de gördüğünüz gibi adamın yabancı olduğu açık ortada smiley

 

 

Peki bunun avantajı nedir. Neden küçük bir pencereden bilgi alıp veriyoruz.Bilgiyi direkt php komutları ile bir text dosyasına yazsak olmaz mı ?

Avantajı aşağıdaki reismde gösterdim. aslında orada sabit bir pencere yok, isteyen herhangi biri pencere açıp bilgi isteyebiliyor. Mysql aynı anda binlerce farklı kişiye cevap verecek kadar hızlıdır. Aşağıdaki resimde başka program olarak yazdığım aslında başka bir php sayfası da olabilir. veya bunu web sayfanızdaki yüzlerce kişinin aynı anda bilgi istemesi gibi düşünebilirsiniz. Eğer yazı dosyasıyla çalışsaydık büyük ihtimalle en ufak hatada dosya birbirine karışacaktı ve kimin ne yazdığını bulmak çok zor olacaktı.

mysqlders2

Mysql kullanımdaki en büyük avantajlardan biri aradığımız bilgiyi bulmak çok kolaydır. Arama yaptırmak, bilgi silmek, bilgileri değiştirmek gibi.

 

Şimdi gelelim bu adamın dilini nasıl öğreneceğiz. Query dili birçok veritabanında aynıdır. yani bu kütüphanecinin dilini öğrendiğinizde ileride birgün ASP,JSP gibi başka diller kullansanız bile benzer kelimelerle anlaşabilirsiniz. Veritabanı yine aynı kütüphanedir ama bu sefer başka bir pencereden bakmış olursunuz.

 

 

QUERY DİLİ:

Query dili temel bir komut sistemidir. aslında ingilizce gibi görünse de bir ingiliz vatandaşına gösterirseniz anlayacağını sanmıyorum.

Örnek: Bir ansiklopediden zürafa hakkında bilgi alacağız. aşağıdaki gibi bir cümleye ihtiyacımız olacak

 

 

Bilgi seç Ansiklopedi-den, ismi zürafa olsun

SELECT * FROM Ansiklopedi WHERE isim=Zurafa

 

Türkçede çok fazla göze batmayan -den -dan eki burada FROM olarak ingilizce haliyle karşımıza çıkıyor. (aman diyim hoca edebiyata başladı ayvayı yedik smiley)

 

Herhangi bir yabancı dil öğrenirken bazı kalıpları öğrenmek zorunda olduğunuz gibi bu QUERY dilinde bazı kalıpları ezberlemek zorundasınız.

Buradaki:

SELECT: Bilgi ver demektir

FROM: Bilginin alınacağı tablo isminden önce yazılır

WHERE: Bilginin türünü belirten şart

 

 

örnek: öğrenciler tablosundan Zeynep isimli olanları silelim.

DELETE FROM ogrenciler WHERE isim=Zeynep

Buradaki detayları mümkün olduğunca yazmıyorum. temel mantığı anlarsanız diğer detayları kolayca öğrenebilirsiniz.

DELETE: Sil demek

Diğer ikisi yukarıda yazılı. komutların sadece sonundaki ekler değişir.

Related Articles

Leave a Reply

Check Also

Close
Close

Reklam Engelleme

Please consider supporting us by disabling your ad blocker